Pytania i odpowiedzi Zadane pytanie

Czy brama garażowa musi być ocieplana? Jak sprawdzić, czy brama garażowa będzie ciepła?

Facebook Messenger Twitter Mail
Odpowiedź eksperta:
Jeśli garaż jest ogrzewany, brama powinna być ocieplona. W przeciwnym razie stanie się miejscem ucieczki ciepła na zewnątrz. To samo dotyczy nieogrzewanego garażu znajdującego się w bryle budynku. Nieocieplona brama sprawi, że garaż będzie powodował wyziębienie budynku. Ponadto garaż, który nie jest ogrzewany, a znajduje się w bryle budynku lub do niego przylega, powinien być odizolowany termicznie od reszty (ogrzewanej) domu. Również drzwi łączące garaż z domem powinny mieć odpowiednie parametry izolacyjności cieplnej.
O tym, czy brama jest ciepła, informuje jej współczynnik ciepła U. Obecnie maksimum dla bram to 1,5 W/(m²K); od początku 2021 r. planowane jest zaostrzenie tego współczynnika do 1,3 W/(m²K). 
Porównując parametry bram, sprawdźmy, czy podany współczynnik U dotyczy całej bramy po zamontowaniu, czy tylko jej płyty (izolacyjność termiczna całej bramy zależy od wszystkich elementów, czyli płyty, prowadnic i rolek) oraz od właściwego, szczelnego montażu. Spytajmy też, dla jakiego rozmiaru bramy podany jest współczynnik U (im większa brama, tym lepsze U – wynika to ze stosunku powierzchni płyty do liczby szczelin na łączeniach poszczególnych segmentów).
Do nieogrzewanego garażu wolno stojącego możemy kupić tańszą bramę bez ocieplenia. Jeśli z czasem będziemy chcieli poprawić jej izolacyjność termiczną, możemy to zrobić obudowując ją od środka np. specjalnymi panelami, pokrywając matą izolacyjną lub natryskując na jej powierzchnię warstwę pianki poliuretanowej. 
PODZIEL SIĘ: