Jak przygotować zaprawę murarską?

Data dodania: 04.11.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Zaprawę do łączenia elementów murowych, takich jak pustaki czy bloczki, można przygotować zarówno z samodzielnie dobranych składników, jak i z gotowych zapraw oferowanych przez producentów chemii budowlanej czy materiałów do budowy ścian.

Zaprawa murarska, niezależnie czy w postaci mokrej mieszanki, czy pianki gotowej do użycia, jest niezbędna do wznoszenia ścian domu. Zaprawę cementową można przygotować w betoniarce lub kupić gotową zaprawę murarską w sklepie i wymieszać z wodą. W niektórych przypadkach można użyć gotowej zaprawy, która nie zawiera wody.

 

Cementowo-wapienne zaprawy murarskie

Do murowania pustaków przeznaczone są zaprawy cementowo-wapienne. Zaprawa z wapnem jest bardziej urabialna niż sama zaprawa cementowa, łatwiej się ją nakłada, szybciej wiąże i twardnieje. Na zaprawie z wapnem łatwo układa się i poziomuje pustaki. Zaprawa tylko wapienna rzadko pojawia się na budowie. Marka zaprawy – podana jako symbol literowo-liczbowy, na przykład M5 – określa jej wytrzymałość na ściskanie.

Do budowy ścian działowych wykorzystuje się zaprawy klasy M2 i M5, ściany nośne zaś wznosi się najczęściej stosując zaprawy klas M5, M10 i M20.

 

Gotowe zaprawy murarskie

Gotowa zaprawa do murowania ścian dostępna jest w papierowym worku o wadze 25 lub 30 kg. Jest to sucha mieszkanka (w postaci swobodnie przesypującego się w worku proszku), którą w odpowiedniej proporcji należy zmieszać z wodą. Odpowiednia ilość wody do przygotowania zaprawy jest podana na opakowaniu. Połączoną z wodą zaprawę murarską trzeba zużyć w określonym czasie.

Aby przygotować zaprawę z suchej mieszanki, do betoniarki należy najpierw wlać wodę. Po uruchomieniu betoniarki, dosypuje się do niej suchy proszek z worka i całość miesza przez kilka minut. Jeśli w danej chwili nie potrzebujemy dużo zaprawy murarskiej, mieszankę można wyrobić w dużym wiadrze używając wiertarki wyposażonej w mieszadło (takiej, jaką przygotowuje się na przykład zaprawy klejące do mocowania płytek ceramicznych).

Do wykonania 1 m3 zaprawy murarskiej przykładowo potrzeba mniej więcej 1600 kg suchej mieszanki i ponad 200 litrów wody, w zależności od konsystencji, jaką powinniśmy uzyskać.

 

Zaprawy murarskie przygotowywane na budowie

Składniki zaprawy murarskiej przygotowywanej na budowie to cement klasy 32,5, wapno hydratyzowane i czysty piasek o wielkości ziaren 0,25-2,0 mm. Stosunek objętości cementu, wapna i piasku, czyli proporcje zaprawy murarskiej powinny wynosić 1:1:6. Poszczególne składniki najlepiej odmierzyć wiadrem. Całość miesza się w betoniarce. Prace zaczyna się od wlania dwóch trzecich wody, następnie wsypuje się na przemian cement i wapno, a na koniec dodaje piasek i miesza kilka minut.

Przykładowo, aby uzyskać 125 litrów gotowej do murowania zaprawy klasy M5, potrzeba 25 kg cementu (worek), 213 kg piasku, 11 kg wapna hydratyzowanego i około 25 litrów wody.

 

Suche zaprawy murarskie

Od kilku lat na rynku jest gotowa zaprawa, która pozwala murować pustaki ceramiczne na sucho. Zaprawa murarska w puszce jest zupełnie pozbawiona wody. Praktycznie nie trzeba jej przygotowywać. Jest to gotowa mieszanka na bazie poliuretanu, którą nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu. Ściana murowana na suchą zaprawę już po 48 godzinach osiąga pełną wytrzymałość.

PODZIEL SIĘ: