Rodzaje szyb w oknach połaciowych

Data dodania: 23.09.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Okno połaciowe to gotowy produkt dostarczany wraz z akcesoriami montażowymi i osłonami przeciwsłonecznymi, które trzeba dodatkowo zamówić. Montowane w okach pakiety szybowe mogą mieć różne parametry i właściwości.

Wybór szyb w oknach połaciowych jest spory – w ofercie producentów znajdują się szyby energooszczędne, pochłaniające lub odbijające promienie słoneczne, dźwiękochłonne, bezpieczne, antywłamaniowe.

 

Szyby energooszczędne

Im lepszy parametr izolacyjności termicznej szyby zespolonej Ug, tym cieplejsze jest okno dachowe, które ma lepsze (niższe) Uw. W przypadku najlepszych okien współczynnik przenikania ciepła Ug może wynosić niespełna 0,3 W/(m2K).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła Uw okna połaciowego na poddaszu użytkowym nie powinna przekraczać 1,3 W/(m2K), a od 2021 r. wyniesie ona maksymalnie 1,1 W/(m2K). Na rynku dostępne są zarówno okna o wymaganym przepisami współczynniku Uw, jak i te o znacznie lepszych parametrach – nawet poniżej 0,6 W/(m2K). Najcieplejsze okna mają pakiety szybowe składające się z czterech tafli szkła i wypełnione są gazem szlachetnym.

 

Szyby zatrzymujące ciepło

W oknach dachowych można zastosować szyby przeciwsłoneczne, szyby refleksyjne lub absorpcyjne. Pozwalają one zredukować nagrzewanie pomieszczeń. Szyby absorpcyjne zrobione są ze szkła float zabarwionego w masie. Kolorowa szyba nagrzewa się i rozprasza ciepło, dzięki czemu mniej się go dostaje do środka pomieszczeń. Z kolei szkło refleksyjne pokryte jest warstwą tlenków metalu. Cienka warstwa spojona z powierzchnią szyby działa jak zwierciadło i odbija promienie słoneczne. Takie szyby sprawdzają się w oknach zamontowanych od południa i południowego zachodu.

 

Szyby zatrzymujące hałas

Szyby dźwiękoizolacyjne redukują przenikanie hałasu do pomieszczenia. Zbudowane są z zewnętrznej szyby hartowanej oraz specjalnie laminowanej szyby wewnętrznej. Szyba wewnętrzna ma warstwę dźwiękoizolacyjnej folii. Okna z taką szybą nie mogą mieć nawiewnika.

 

Szyby bezpieczne

W oknach dachowych zewnętrzna tafla szkła powinna być hartowana, bo wtedy bez problemu wytrzyma uderzenia nie tylko spadających gałęzi, ale też gradobicie. Wprawdzie odporne na uszkodzenia szkło utrudnia włamanie, ale prawdziwa szyba antywłamaniowa składa się z kilku tafli odpowiedniej grubości sklejonych folia PVB (poliwinylobutyralowa). Taki zestaw znosi ciosy zadane solidnym młotkiem. Okno antywłamaniowe powinno mieć też odpowiednie okucia. 

Szyba w oknie dachowym powinna też być bezpieczna od środka. Takie właściwości ma szkło laminowane folią PVB, które po rozbiciu nie rozpada się na drobne kawałki, lecz zostaje na folii.

 

Szyby łatwo zmywalne

Takie szyby od zewnątrz pokryte są powłoką ograniczającą gromadzenie się zanieczyszczeń (nazywaną powłoką samoczyszczącą). Reaguje ona z promieniami UV, rozkładając zanieczyszczenia organiczne, które zmywa deszcz. Szyba łatwo zmywalna szybko wysycha, a krople deszczu nie pozostawiają na niej zacieków. Takie szyby rzadziej się czyści niż standardowe.

Zewnętrzna szyba w oknie połaciowym może mieć powłokę antykondensacyjną, która ogranicza skraplanie pary wodnej na niej, dzięki czemu nie zmniejsza się widoczność.

 

Wymiana szyb w oknach dachowych

Niektórzy producenci oferują modernizację swoich produktów, przykładowo zamontowanych w dachach jakiś czas temu, które nie spełniają współczesnych standardów. W większości przypadków ościeżnice, ramy i okucia starych okien są w dobrym stanie, a wymiany wymagają jedynie szyby i uszczelki. Wymiana pakietów szybowych to koszt rzędu przynajmniej 600 zł, w co wliczony jest dojazd ekipy, praca i użyte materiały.

PODZIEL SIĘ: