Projekt domu – indywidualny czy gotowy?

Data dodania: 27.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Nie wystarczy rzucić hasło: budujemy dom. Wcześniej trzeba przemyśleć wiele istotnych kwestii. Działka to jedna z nich. Inna – równie ważna – dotyczy projektu domu.

Indywidualny projekt domu, a może gotowy? To pytanie najczęściej zadają sobie inwestorzy przed tym, zanim padnie pierwszy klaps na budowie. Niewątpliwie ostateczna decyzja dotycząca tego, który będzie „lepszy”, powinna być wypadkową zarówno naszych oczekiwań, jak i możliwości finansowych.

Wybierając plan domu gotowego zyskujemy na czasie – taki projekt jest dostępny od ręki, nie musimy spotykać się z architektem, prowadzić trudnych rozmów i generalnie angażować się w długi proces planowania. Dodatkowo znakomita większość pracowni architektonicznych swoje propozycje zamieszcza także na stronach internetowych. Możemy więc wybierać spośród domów parterowych, piętrowych, z garażem lub bez niego, o tradycyjnym charakterze lub w nowoczesnym wydaniu.

Powierzchnię domu też da się „zawęzić” – powiedzmy, że interesują nas tylko te, które mają do 150 mkw. Inna zaleta, którą z pewnością ma gotowy projekt domu, to cena. Jest ona znacznie niższa niż wykonanego na indywidualne zamówienie. Za plan domu w wersji gotowej zapłacimy ok. 2-3 tys. zł. 

Niektórzy obawiają się, że gotowy plan domu będzie kopią innych projektów. Niesłusznie – wprawdzie na pierwszy rzut oka może się tak wydawać, ale każdy z projektów jest nieco inny, np. ma inny układ pomieszczeń, inne rozwiązania techniczne i materiałowe, różni się powierzchnią.

Ponadto projekty katalogowe zawierają kosztorys, który pozwala zaplanować budżet inwestycji oraz harmonogram prac. I na koniec należy docenić to, że mając w ręku gotowy projekt otrzymujemy kilka jego wizualizacji – to działa na wyobraźnię i pozwala zobaczyć finał budowy naszego domu. 

Minusem „domów z katalogu” jest to, że – pomimo bogatej oferty – trudno znaleźć coś indywidualnego, uszytego na miarę. Jeśli np. odpowiada nam rozkład pomieszczeń, to okazuje się, że w kuchni jest za mało miejsca na pomieszczenie gospodarcze. Kolejną wadą jest konieczność adaptacji projektu do wymagań konkretnej działki.

Uwaga! Mając projekt gotowy trzeba bezwarunkowo sprawdzić, jakich zmian można w nim dokonać. I nie możemy tego zrobić sami – musimy znaleźć uprawnionego architekta, zająć się dokumentacją, wnieść opłaty. Generalnie cena adaptacji gotowego projektu jest ustalana indywidualnie – im tych zmian jest mniej, tym lepiej dla naszego portfela. To wszystko wydłuża czas realizacji inwestycji, a dodatkowo psuje nerwy. Dlatego warto zastanowić się nad indywidualnym projektem domu. 

Indywidualny plan to indywidualne rozwiązania, skrojone specjalnie dla nas przez architekta. Dotyczy to i kwestii konstrukcyjnych, i wykończeniowych z detalami włącznie. Co więcej, architekta możemy wybrać sobie sami, biorąc pod uwagę nie tylko cenę za jego usługi, ale też doświadczenie, łatwość nawiązywania kontaktu i gotowość na kompromisy. Czasem wystarczy jedna rozmowa, by wprawny, zdolny architekt przedstawił parę wariantów danego rozwiązania i w ten sposób ułatwił nam wybór. Poza tym dobry projektant to nieoceniona pomoc na budowie. Znaleźć taką osobę też nie jest łatwo, niemniej jednak warto podjąć wysiłek.

Spersonalizowany plan domu jest kompletny. Nie musimy adaptować go do aktualnie obowiązujących przepisów. Oznacza to, że dom jest optymalnie (odpowiednio) dopasowany do działki, jej układu, orientacji i charakteru okolicznych zabudowań. Uwzględnia miejscowe warunki zabudowy, w tym maksymalną powierzchnię domu, technologię jego budowy, rodzaj pokrycia dachowego, a nawet kolorystykę elewacji.

W zasadzie jedynym powodem, dla którego inwestorzy rezygnują z własnego projektu domu, jest cena. Cena projektu indywidualnego jest wyższa od projektu z katalogu – tu kwoty sięgają kilkunastu tysięcy złotych i więcej. Do tego dochodzi czas oczekiwania na efekt końcowy – prace nad projektem mogą się przedłużać, a w związku z tym harmonogram prac także może ulec zmianie. 

Krótko mówiąc, jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ale niezależnie od tego, który projekt wybierzemy – typowy, z katalogu, czy skrojony na miarę – rezultat będzie ten sam: własny, wymarzony dom. 

PODZIEL SIĘ: